Tron Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

TRON (TRX) Nedir, Ne İşe Yarar ? 

TRON her şeyden önce bir altcoin kripto parasıdır. Merkezi bir sistemi olmayan TRON, Singapur menşeili bir kripto paradır. Eğlence sektörü için kurulmakta olup tüm gücü ve yönetimi kullanıcılarına vermek istemektedir. Eğer bu sonuca ulaşırsa TRON’un yönetim gücünün tamamı kullanıcılarına geçmiş olacak. Para birimi ise TRONIX (TRX)’tir. 

TRON size koinlerini aynı banka kullanıyormuş gibi, gerçek para karşılığında size kolaylıkla hesaplar ve kişiler arası para transferini, aracı olmadan gerçekleştirmenizi sağlıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işlemi sağlayan araç ise TRONIX (TRX). 

TRX’i Nereden Temin Edebilirim? 

TRX almak oldukça basittir. Birçok Türkiye borsasında hesap açarak TL ile alım yapabilirsiniz. TRX’i bu borsalardan TL karşılığı ile satın alabilirsiniz: 

Paribu                                                                  Koineks                                                                  

TRX almak için bu iki borsadan birinden bir üyeliğinizin olması yeterli olacaktır. Yada isterseniz diğer Türk borsalarınada göz atabilirsiniz. Alım işlemini, parayı hesabınıza EFT yoluyla göndererek gerçekleştirebilirsiniz. 

Toplam Arz Miktarı Ne Kadar ? 

 TRX’in toplam arzı 99 milyar olmasına karşın dolaşımda olan miktar 66.2 milyardır. TRX hızla yükselmeyi başarmış coinlerden bir tanesi. 15 Eylül 2017 de 0.002$ civarında işlem görürken, 5 Ocak 2018 de ise 0.22$ civarında işlem görmüştü. 

TRON Altyapısında Barınan Koinler Neler? 

TRON şu an aktif altyapısında, en çok bilinenler arasında BTT ve WIN’i bulunduruyor. TRON Wallet kullanarak isterseniz HODL (Elinde bekletme) edebilirsiniz. 

TRON Nasıl Üretiliyor ? 

 TRONIX üretimi TRON Madencileri tarafından gerçekleştirilmekte. TRON madencileri ağ üzerinde yapılan işlemleri kayda alarak bunun karşılığında bir miktar TRX alıyorlar. Aslında az da olsa madenciliği ağ üstünden alınan komisyona benzer. Oradan gelen her işlem için belli bir miktar alarak arz miktarında artıma neden oluyorlar. Coin madenciliği aynı zamanda ‘’Mining’’ olarak da adlandırılır. 

Elimdeki TRON’larla Ne Yapabilirim?

Elinizde bulunan TRX ile yapabilecekleriniz sadece al sat değil. Tam anlamıyla konuşmak gerekirse aslında TRON’u özel kılan şey bu. Aşağıda maddeler halinde sıralanmış her şeyi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. 

-TRON sistemi üzerinden içerik oluşturarak TRX sahibi olabilirsiniz. 

 -Elinizdeki TRX’leri bahis ile eğlenceli oyunlarda kullanarak sistemin size sağladığı çeşitli oyunlarda eğlenebilirsiniz. 

 -TRON aynı zamanda size istediğiniz veriye özgürce ulaştırma imkanı sağlıyor. 

TRON Güvenli Midir ? 

Güvenlik açısından kendilerinin en iyi coin olduğunu iddia etmektedirler. Hem kendi cüzdanı ile hem de sunduğu ayrıcalıklar diğer coinlere göre onu güvenlik açısından bir adım öne çıkarıyor olabilir fakat herkes kendi projesini zaten çok fazla övmez mi ? Fakat genel anlamda baktığımızda gerçekten MarketCap sıralamasında İlk 15 de ve ciddi bir yatırımcı kitlesine sahiptir. Ethereum gibi kendi yapısına tokenler almaya devam ederek kendini dahada geliştireceğine inanıyoruz. 

TRON Kazandırıyor Mu? 

Arz miktarı konusunda da belirttiğimiz gibi çok büyük bir yükseliş yaşayıp daha sonra düşüşe geçerek, düşük miktarlarda alıp yüksekten satanlara oldukça büyük kazançlar getirdi. Yatırımcılara 45 kat kazanç sağlayan TRX diğer altcoinlerde de olduğu gibi, Bitcoin hakimiyeti sonucu yüksek miktarda düşüş yaşayarak yatırımcılarını üzdü. Şunu hatırlatmakta fayda var. TRX’in yükseleceğini öngörüp kenara koyanların sayısı diğer altcoinlere göre oldukça fazladır.

Yatırımcılar Nasıl Düşünüyor? 

Balinalar haricinde çoğu yatırımcı altcoin piyasasına korkarak yaklaşıyor. Bunun tek sebebi Bitcoin’in piyasaya sağladığı yüksek dominans oranı. Bu yatırım korkusu sadece TRX için geçerli değil. Günümüzdeki büyük dalgalanmalar altcoin piyasasını fazlasıyla olumsuz etkilemekte bu sebeple yatırımcılar korkmakta. Tavsiyemiz dalgalanmanın durulmasını bekleyip daha sonra kafanızda olgu oluşturarak zarara girmeden yatırım yapmanız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir